Cunoaste beneficiile responsabilitatilor

De ce ai cunoaste beneficiile responsabilitatilor, cand ai putea fugi de ele pur si simplu?

Pai avand in vedere ca foarte multi dintre noi evita provocarile in general, o sa iti spun imediat ce au de pierdut cei care fac parte din aceasta categorie. Iar ulterior o sa vorbim si despre lucrurile care fac diferenta cand vine vorba de joburile si sarcinile cu responsabilitate ridicata.

beneficiile responsabilitatilor

Cei ce nu cunosc beneficiile responsabilitatilor

Am avut un coleg Gica, un om extraordinar de energic, un carcotas cu bun simt care intotdeauna facea atmosfera printre colegi, aducand acel suflu de bunadispozitie atat de necesar. La un moment dat, acesta a fost propus pentru functia de sef de departament, dar o directoare adjuncta absurda si nu tocmai apreciata, spunea ca el nu este potrivit pentru ca nu stie sa tipe la angajati. Apoi au aparut alte presiuni si intr-un final si-a dat demisia.

Ulterior, Gica s-a angajat intr-un alt magazin de bricolaj, la scurt timp a fost declarat omul Nr. 1 si spre surprinderea tuturor, la doar cateva luni a fost propus pentru functia de sef de departament. Am fost profund dezamagit sa aud ca a refuzat oportunitatea pentru ca nu dorea sa preia atata responsabilitate. Mi-am dat imediat seama ca n-a reusit sa descopere beneficiile responsabilitatilor si ca n-a reusit sa priveacsa mai departe de aceasta oportunitate.

Era un om simplu, de viata, cu bun simt, tata al unui copil de doar cativa ani, care ar fi meritat mai mult. Dar ca sa vezi ca uneori lipsa unei educatii specifice, iti poate ingusta orizontul si-ti poate taia parghiile fara ca tu sa constientizezi. Oricat de bun ai fi la suflet, nu poti avea parte de schimbari favorabile in viata ta, daca continui sa gandesti si sa actionezi ca un om marunt.

“Responsabilitatea este pretul libertatii.”

                              – Elbert Hubbard

Oricat de mult incerci sa-ti usurezi viata si oricat te strofoci sa alegi caile cele mai usoare, in realitate iti faci mai mult rau decat bine.

“Nu poti scapa de responsabilitatea de maine daca fugi de ea astazi.”

                                                                    – Abraham Lincoln

Evolutie fortata

Intr-adevar postul de sef de departament, l-ar fi obligat pe Gica sa se dezvolte. L-ar fi impins in situatii sub presiune si l-ar fi fortat sa-si dezvolte abilitatile de leadership, dar daca privesti in viitor…o lume de oportunitati s-ar fi deschis in fata lui. Odata ce accepti o functie de conducere si lucrezi cativa ani, castigi accesul la o multime de joburi la care cei neexperimentati nu au acces si unde concurenta/post este mult mai mica.

Ai observat ca pe site-urile de joburi la functiile de conducere aplica in jur de 100 de oameni, iar la munca de jos aplica cateva mii?

De asta nu te cheama nimeni la interviu cand nu ai nici experienta, iar CV-ul tau nu iese cu nimic in evidenta, desi aplici la zeci de joburi.

Totodata, dezvoltandu-ti abilitatile de leadership, devii mult mai bine pregatit/a pentru a detine o afacere, spre deosebire de o persoana neexperimentata. In realitate, diferenta dintre un om care accepta o functie de conducere si cel care exprima cu mandrie: “Mi s-a propus sa fiu sef, DAR N-AM VRUT EU!”, sta in atitudine.

Asumarea responsabilitatilor

…se traduce prin capacitatea ta de a rezolva sarcini si probleme mai dificile si de a ramane relaxat/a in situatii care altora le creeaza panica.

Daca acum esti un om care rezolva probleme de nota 5 si ti se propune o functie sau un job ce presupune rezolvarea unor probleme si sarcini de nota 7, pai cu siguranta o sa te sperii. Mai ales daca esti o persoana emotiva, e foarte probabil ca la inceput vei avea parte de anxietate, disperare si un nivel de stres ridicat. Unii refuza genul asta de functii si prefera sa ramana in zona lor de confort, dar daca tu iti propui altceva, atunci hai sa vedem ce se intampla de fapt.

In primul rand, daca acum poti rezolva probleme de nota 5 cu siguranta nu erai capabil/a s-o faci cand aveai 10 ani. Dar ai crescut, ai evoluat si ai invatat sa le rezolvi. Daca maine ti se propune o functie ce presupune rezolvarea unor sarcini de nota 7, iar tu esti de 5, nu trebuie decat sa inveti sa fii de 7.

Pe zi ce trece, lucrurile incep sa devina din ce in ce mai usoare, iar dupa un timp totul ti se va parea natural. Gandeste-te ca la final vei reusi sa rezolvi probleme de nota 6 fara cine stie ce efort, iar viata ta va deveni mai usoara. Cum ar fi sa indeplinesti functiile unui sef depunand acelasi efort emotional pe care il exerciti atunci cand intreprinzi o activitate de rutina? Cum ar arata viata ta daca acum ai fi capabil/a sa rezolvi sarcini dificile si probleme de nota 7, 8 sau 9?

Calea cea mai usoara…

Doar atunci cand intelegi etapele procesului de schimbare si stii la ce sa te astepti, poti evolua. Cand nu intelegi un lucru si nu stii ce ti se poate intampla, tinzi sa alegi calea usoara si sa te retragi in zona ta de confort, in care te simti in siguranta.

Sunt foarte curios cum gandesti si astazi vreau sa te stimulez sa-ti pui creativitatea la lucru.

Daca ai fi fost in locul fostului meu coleg cum ai fi procedat? Scrie-mi mai jos un comentariu cu parerea ta si nu uita sa votezi in sondaj.

Multumesc,

Silviu Dumitriu.

P.S. In articolul urmator o sa-ti explic in detaliu etapele prin care trece un om de nivelul 5, ca sa invete sa rezolve sarcini de nota 7 sau 8. Iti surade? Esti pregatit/a? :)

[yop_poll id=”14″]

Opt In Image
Introdu-ţi numele şi adresa de email în formularul de mai jos şi vei primi GRATUIT ebook-ul în Valoare de 29 lei.

De asemenea, vei primi săptămânal informaţii valoroase şi esenţiale pentru dezvoltarea ta profesională.

ATENŢIE! Pentru a primi ebook-ul, trebuie să-ţi verifici email-ul şi să-mi confirmi înscrierea. E foarte usor! :)

Nu vei primi niciodată SPAM din partea mea. Datele tale sunt protejate.

Comments

comments